Na co je mi průkaz původu? - Vždyť já nechci chodit na výstavy...

Autor: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a Adriana Ladická

Na úvod něco trošku jiného:
Chcete si koupit nový televizor, přemýšlíte o tom, kde ho koupit a jaký. Většina z vás se asi rozhodne zajít do specializovaného obchodu s elektronikou, kde vám poradí, prodají značkový televizor se zárukou a v době záruky dostanete i bezplatný servis. Samozřejmě to nebude zadarmo a musíte počítat s jistou investicí, ale z televizoru se pravděpodobně budete dlouho těšit a budete mít přesně takový, jaký jste chtěli. Někteří lidé by se mohli rozhodnout koupit televizi od překupníka nebo někde na burze, sice za menší peníze, ale s pořádně vysokým rizikem. Myslím, že pro většinu lidí je samozřejmost kupovat si takovéto předměty "u specialistů "a "s papíry ". U psů je to velmi, velmi podobné, tak proč "papíry" - tedy průkaz původu psa - nejsou pro mnoho lidí základní podmínkou koupě čistokrevného psa?

Co je to vlastně ten "průkaz původu"?
Je to něco jako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psů. Je v ní uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, tetování atd.. Důležitou částí je obvykle 4-generační rodokmen, ze kterého vyčtete předky svého štěněte. Také se do něj zapisují výsledky na zkouškách a výstavách.

Co zaručuje u psa "průkaz původu"?
PP je pro psa zárukou určitých vlastností - zdravotních, exteriérových a povahových. Při chovu psů s PP se toto vše sleduje.

Jak vznikají psi bez PP, tzv. "čistokrevný pes bez PP"?
1. V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančních nebo jiných důvodů, případně jen nevybaví pro štěňátka PP. V současnosti většina klubů vystavují PP libovolnému počtu štěňat a všechna štěňata PP dostanou, takže slova "nemá PP, protože byl poslední z vrhu" nemají opodstatnění. Je otázkou, co toho člověka k takovému "chovu" vlastně vede.

2. Fenka s PP má nějakou vadu vyřazující z chovu, ale majitel ji přesto nechá nakrýt. Štěňátka z takového krytí již dostat PP nemohou. Samozřejmě štěňátka z takového spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že budou mít nějaký dědičný zdravotní problém (např. dysplazie, problém s jinými klouby, problém s páteří, hluchota, oční problémy atd..), který se v chovu s PP sleduje. Postižení jedinci se z chovu vyřazují.

3. Fena sama je odchována bez PP a neexistuje žádná záruka, že je čistokrevná, tzn, že její rodiče a ostatní předkové jsou skutečně daného plemene, že nemá dědičné vady adt. Totéž platí pro otce štěňat.

4. Někdy jde o fenku křížence, která je nakryta rasou na kterou se nejvíce podobá. V takovém případě štěňátko rovněž PP mít nemůže. Krásné "štěňátka bez PP" se nám během růstu před očima mohou změnit z plemene, které má být krátkosrsté na dlouhosrstého psa, případně plemeno krátkonozí na dlouhonohé, úplně jiné barvy nebo povahy atd..

Vzpomeňme snad ještě "množitele", kteří chovají psy jen kvůli zisku. Ti je často drží ve velmi špatných podmínkách. Když kupujete štěně, vždy trvejte na tom, že chcete vidět matku a místo, kde jsou psi drženi. Pokud vám chovatel jen přinese ukázat štěně, je to podezřelé. Také trvejte na tom, aby vám chovatel dal kupní smlouvu!

Nechcete chodit na výstavy ani odchovávat štěňata? Tak na co PP?
PP vás nezavazuje k chození na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc nevytáhnout, ale je to záruka vlastností štěňátka. Zaručuje vám exteriérové a povahové vlastnosti vámi zvoleného plemene.

Proč je pes bez PP levnější?
Psi s PP jsou dražší, protože účast na výstavách, procedury s uchovněním, krytí, registrace chovatelské stanice, vystavení rodokmenů atd.. představují pro chovatele určité náklady. Zároveň si pejska kupujete s tzv "ochrannou známkou", která vám zaručuje již zmiňovaný exteriér a povahu. Seriózní chovatel Vám může vrátit část kupní ceny, případně poskytnout slevu na další štěně, pokud zjistí vadu - např. že štěněti nevyrostl zub aj. Exteriérové a povahové vady ani zde nelze zcela vyloučit, jsou však ojedinělé. Pokud narazíte na chovatele neseriózního, je možné si na něj v chovatelském klubu stěžovat, u psa bez PP tuto možnost nemáte.

Vzpomeňme však také, že pes vyžaduje péči po celý svůj život - 10-18 let. Cena štěněte, jakékoliv výšky, bude vedle těchto nákladů pouze zanedbatelnou položkou.

Co je to chovatel a co je chovný pes?
Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu daného plemene, který na činnost chovatelů dohlíží. Chovní jedinci musí splnit, podle příslušnosti k plemenu, určitá kritéria. Některým plemenům stačí posouzení exteriéru, při čemž se zároveň posoudí povaha, jiné musí splnit i předepsanou zkoušku (ať už loveckou, pracovní nebo jinou, která je rovněž testem povahy psa), nebo se posoudí exteriér a povaha psa na bonitaci. (Bonitace-zařazování psů do chovu). Nezapomeňme na fakt, že plemeno se roky mění a formuje. Ne však samy od sebe, mění ho člověk svými nároky a požadavky. V současnosti se diskutuje o "nebezpečných psech". Pes jakéhokoliv plemene, který se bezdůvodně projevuje agresivně vůči lidem nebo jiným psům, nebo je naopak velmi bázlivý, není do chovu zařazen.

Kdo kontroluje chovatele psů S PP?
Na činnost chovatele psů s PP dohlíží chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku. V chovatelském klubu máte možnost se na chovatele stěžovat, když se zachová neeticky nebo poruší chovatelský řád a klub ho může postihnout, odebrat mu licenci a štěňata s PP již odchovávat nebude moci.

Kdo kontroluje chovatele psů bez PP?
Nikdo. Tito lidé se nazývají množitelé, protože nemají chovatelský záměr, ale psy pouze rozmnožují. Pokud produkují psy nemocné, vadné, s dědičnými vadami, dokonce velmi těžkými - nikdo jim v tom nedokáže zabránit a jakmile si takového psa koupíte, nemáte možnost se nikde stěžovat, peníze vám nevrátí nikdo. Psi bez PP mohou být s velmi úzké příbuzenské plemenitby, protože jejich předkové jsou neznámí. Je velmi pravděpodobné že se v takových vrzích objeví vady (předkové nebyli přece nijak sledovaní). Množitelé nedělají nic, co by bylo v rozporu se zákonem, i kdyby produkovali psy s dědičnou vadou. Hodnota psa bez PP = hodnotě křížence, tedy když si koupíte psa bez PP, koupili jste si poměrně drahého křížence.

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, zda váš pes bude odpovídat nějakému standardu?
Vezměte si psa z útulku! Pokud jste se v předchozích řádcích nenašli a skutečně vám nezáleží na zmiňovaných výhodách, které vám poskytuje PP, máme pro vás typ na pejska. Poskytněte domov pejskovi z útulku - ty jsou plné opuštěných psů čekajících na nového majitele. Můžete si vybrat štěňátko, nebo i dospělého psa. Určitě v tom množství pejsků najdete toho svého: s velkýma očima, krásným kožíškem, či špičatým čumáčkem. Malého, velkého, temperamentního nebo mazlivého. Svůj život naplníte a jeden psí život zachráníte. Psi z útulku bývají velmi milí a vděční za to, že se jich někdo ujal a má je rád.

Prosím, ve vlastním zájmu kupujte jen psy s PP, nebo pomozte nějakému nešťastníkovi z útulku!